Ziņas
35665

Darba svētki Nāves salā.
28.05.2013


2013.gada 11.maijā akadēmiskā vienība "Austrums" talkoja ikgadējos Darba svētkos. Šogad talka notika AV "Austrums" un arī visai Latvijai īpaši nozīmīgā vietā - Nāves salā.

Nāves sala tikai pēc Rīgas HES ūdenskrātuves uzpludināšanas ir izveidojusies par salu. Līdz tam tā bija pussala - šaura zemes josla Daugavas kreisajā krastā, uz kuras I pasaules kara laikā norisinājās sīvas kaujas ar varonīgo latviešu strēlnieku (3.Kurzemes un 2.Rīgas latviešu strēlnieku bataljons) līdzdalību. Tieši šeit vāciešu virspavēlniecība pirmo reizi kara laikā Latvijas teritorijā pavēlēja kaujās izmantot indīgas gāzes. Pārmaiņus abi latviešu strēlnieku bataljoni cīnījās pret vāciešiem pašā bīstamākajā pussalas vietā - rietumu daļā, kur ienaidnieki apmētāja viens otru ar rokas granātām. Šajās kaujās latviešu strēlnieku bataljoni zaudēja lielu daļu savus karavīru, tādēļ paši strēlnieki šo vietu nosauca par Nāves salu.

Austrumiešiem šī bija vēsturiska atgriešanās, jo 1937.gada Darba svētkos Vienību savienība kopa šo pašu vietu.

11.maija rītā jau neilgi pēc plkst.11:00 lielākā daļa talcinieku tikās Ikšķilē, laivu nomā, lai dotos tālāk uz Nāves salu, izmantojot Ūdens tramvaju, kas galu galā izrādījās kuģu glābšanas laiva. Katru gadu ierasts, ka Darba svētkos austrumiešiem pievienojas arī draugi no draudzīgajām studentu organizācijām. Arī šis gads nebija izņēmums - Darba svētkos piedalījās igauņu viesi no EUS un EUS Pohjala, kā arī latviešu draudzīgo organizāciju AV "Latviete" un SB "Šalkone" pārstāvji.

Tā, beidzot visi sapulcējušies pie pārceltuves, ap plkst.12:00, austrumieši un viesi, kopā pavisam 24 cilvēki, uzvilka vestes, sakāpa nelielajā laivā un devās Daugavas vidū esošās Nāves salas virzienā. Noskaņojums talkotāju vidū bija visnotaļ pozitīvs un 30 minūtes garais brauciens pagāja nemanot.

Nāves salā talciniekus sagaidīja Daugmales novada pārvaldes vadītājs Uģis Volosovskis. Pēc tam, kad no kuģīša bija nocēluši grābekļu, lāpstu, cirvju un citu instrumentu kalnu, talcinieki devās nelielā ekskursijā pa vēsturisko vietu. Kā pirmais tika aplūkots salas piemineklis, kas vēsta par briesmīgajiem notikumiem, kas norisinājušies uz kādreizējās pussalas. Tur talciniekus iepazīstināja ar salas vēsturi un faktiem un AV "Austrums" saņēma dāvanas - grāmatas par  Ķekavas novadu, Daugmali un Nāves salu. Kopīgi tika nodziedāta arī neoficiālā Nāves salas himna ("Nāc uz Nāves salu, tur tev gaidīšu...") un talcinieki devās tālāk.

Vēl tika aplūkots piemineklis "7 nezināmajiem". Atbilstoši leģendai, pagājušā gadsimta divdesmitajos gados, tīrot kādu blindāžu, tika atrasti septiņi nezināmi kareivji, kuriem par piemiņu tika uzstādīts šis piemineklis.

Pēc ekskursijas beidzot talcinieki arī ķērās klāt galvenajam - sakopšanas darbiem. Talcinieki sadalījās nelielās grupiņās un uzsāka darbus. Brīkšķot zariem, zibot grābekļiem un čaukstot lapām, pēc dažām stundām darbs jau bija padarīts - pieminekļu apkārtne sakopta, taciņas nogrābtas un atbrīvotas no traucējošajiem zariem. Pēcāk tika uzstādīta austrumiešu sagatavotā zīme, kurā īsumā ir izklāstīta Nāves salas vēsture un pieminēta arī AV "Austrums".

 

 

 

Pēc kārtīgi padarītajiem darbiem talcinieki devās uz netālo viesu namu, lai skatoties hokeju, ejot pirtī, karsējoties džakuzi un, protams, dziedot, kopīgi atpūstos.

 

jaunieši Jēkabs Jansons un Jānis Maulis
      Atpakaļ
Ģertrūdes iela 123, Rīga, LV-1009, Latvija

Logo (+371) ‪26403312
Logo vecakais@austrums.lv