Ziņas

Piemiņas akmens atklāšana
15.11.2008


2009. gada 15. novembrī Gaujas nacionālajā parkā, Latvijas valsts jubilejas noskaņās ainaviskā vietā virs Sietiņieža baltās smilšakmens kraujas tika atklāts atjaunotais piemiņas akmens ar teicienu: „Skaties uz skaisto Latviju un priecājies par to!”
Attēlā no kreisās: Zenons Narbuts, līdumietis, Armands Beļickis, Ojārs Upatnieks, Andrievs Eiche, Alfrēds Blimbergs, Dzintars Freibergs, Ivars Pavasars


Pasākumā piedalījās akmens atjaunošanas iniciatori – Latvijas Universitātes studentu akadēmiskās vienību „Līdums” un „Austrums” biedri, tēlnieks Andris Vārpa, Kocēnu pagasta pašvaldības un Gaujas NP administrācijas pārstāvji, folkloras kopa „Senlejiņa” no Siguldas un preses pārstāvji.

Pasākuma dalībniekus uzrunāja Gaujas nacionālā parka direktors Jānis Strautnieks. Studentu vienības „Līdums” pārstāvis iepazīstināja ar piemiņas akmens tapšanas vēsturi. Viņš minēja faktu, ka sākotnēji studentiem jau 1925. gadā bijusi ideja uzstādīt piemiņas stabu Zilajā kalnā. Saņemts arī Pieminekļu valdes atbalsts, tomēr nav atrasti vēstures fakti, kāpēc divus gadus vēlāk vieta mainīta un akmens ticis novietots Sietiņiezī.

Studentu vienības „Austrums” pārstāvis Ivars Pavasars atcerējās, ka 2005. gadā Sietiņiezī par akmens atjaunošanu sprieda kopā ar Kocēnu pašvaldības un Gaujas NP administrācijas pārstāvjiem. Ar daudzu ziedotāju un entuazistu atbalstu ideja ir realizēta.

Tēlnieks Andris Vārpa, kura darbnīcā piemiņas akmens gaidīja atjaunošanu, pastāstīja, ka saglabāts gan senā meistara darbs – kalta pieskārienu vietas, gan veikta uzraksta atjaunošana. Uz akmens un burtiem atrastas iedobes, iespējams, kāds uz to kādreiz šāvis ar skrotīm. Apspriežoties ar ekspertiem, nolemts neko nelabot un atstāt šīs vēstures pēdas. Akmens ir pelēks, ar sīku struktūru, tāpēc atjaunotais uzraksts vislabāk būs redzams sausā, saulainā dienā.

Pasākuma noslēgumā pie ugunskura Gaujas NP pieredzējušais inspektors Māris Mitrevics dalījās atmiņās par braucienu uz Rīgu, uz VDK, lai paskaidrotu, ka akmenī nav iegravēts Latvijas brīvvalsts prezidenta K.Ulmaņa vārds.

Teksts no http://www.gnp.gov.lv/public/lat/aktualitates/66/
(jn. Rihards Plotka)
      Atpakaļ
Ģertrūdes iela 123, Rīga, LV-1009, Latvija

Logo (+371) ‪26403312
Logo vecakais@austrums.lv