Ziņas
7787

Dibināts "Jāņa Ducena piemiņas fonds"
13.10.2010


2010. gada 4. oktobrī biedrību un nodibinājumu reģistrā reģistrēts nodibinājums "Jāņa Ducena piemiņas fonds". Fonda vienīgais dibinātājs ir Akadēmiskā vienība "Austrums".

Jānis Ducens (17.01.1888. - 07.10.1925.) bija viena no izcilajām personībām, kas aktīvi līdzdarbojās Latvijas valsts dibināšanā gan piedaloties brīvības cīņās (Studentu bataljona sastāvā piedalījies Rīgas aizstāvēšanas kaujās Bermonta uzbrukuma laikā, bijis Kara tiesas prokurors), gan iesaistoties sabiedriskajās un politiskajās norisēs (Tautas padomes loceklis, piedalījies Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas aktā 1918. gada 18. novembrī). J. Ducens bija tuvs Jāņa Čakstes līdzgaitnieks, Latvijas Republikas 1. Saeimas deputāts, kara ministrs no 1923. gada līdz 1924. gadam, kā arī Rīgas apgabaltiesas tiesnesis. Viņa spožais dzīves gājums ļoti negaidīti aprāvās 1925. gada rudenī.

J. Ducens bija iemantojis godavīra slavu ne tikai savu draugu un paziņu lokā, bet arī plašā sabiedrībā. Tieši par tautas saziedotajiem līdzekļiem Rīgā, Meža kapos tika uzstādīts kapa piemineklis šim valstsvīram.

Diemžēl piecdesmit okupācijas gadi darīja savu - Ducena vārds izdzisa no tautas atmiņām, viņa pēdējā atdusas vieta netika pienācīgi aprūpēta un tika izdemolēta. Taču, pateicoties J. Ducena ģimenes pastāvīgajām rūpēm, savu iespēju robežās uzturot kārtībā viņa kapa vietu, neatgriežami bojājumi tai nav nodarīti - ieguldot rūpīgu darbu, J. Ducena pieminekli ir iespējams atjaunot tā sākotnējā veidolā.

Pateicoties Aijas Stenderes kundzes, kā arī vēsturnieka Oļģerta Tālivalža Auna, iniciatīvai, Akadēmiskā vienība Austrums ir nolēmusi atgādināt Latvijas tautai par J. Ducenu un viņa ieguldījumu mūsu valsts un tās bruņoto spēku izveidē. Austrumam tas ir jo īpaši svarīgi tādēļ, ka Ducens bija aktīvs austrumietis un studiju gados bijis arī Austruma vecākais.

Jāņa Ducena piemiņas fonda nodibināšana ir tikai pats ceļa sākums uz to, lai J. Ducena kapa pieminekli atkal rotātu viņa bareljefs un zīmīgā četrrinde:

Mūžīgā mierā še dus
Latvijas zemnieka dēls
Kareivju aizstāvis drošs
Karavīrs dižens un cēls


Akadēmiskā vienība Austrums cer, ka tās nodibinātais Jāņa Ducena piemiņas fonds, kura sākumkapitālu veido austrumiešu ziedojumi, sasniegs savus mērķus - ne vien sakārtot J. Ducena atdusas vietu, bet arī veicināt akadēmiskus pētījumus un publikācijas par J. Ducena personību un sabiedrisko un profesionālo darbību, kā arī Latvijas Republikas bruņoto spēku darbību laikā, kad tajos dienēja J. Ducens.

Lai palīdzētu atjaunot Jāņa Ducena piemiņu un no jauna pelnīti ierindotu viņa vārdu līdzās citu izcilu Latvijas valstsvīru vārdiem, ikviens ir aicināts ziedot Jāņa Ducena piemiņas fondam:

Nodibinājums "Jāņa Ducena piemiņas fonds" Vienotais reģistrācijas Nr. 40008166069 Juridiskā adrese: Ģertrūdes iela 123-9, Rīga IBAN:LV28HABA0551029447258

Saziedotie līdzekļi, pirmām kārtām, tiks izlietoti Jāņa Ducena atdusas vietas un kapa pieminekļa sakārtošanai. Otrām kārtām, līdzekļi tiks novirzīti arī akadēmisko pētījumu veicināšanai par J. Ducenu un Latvijas armiju. Fonda mērķis ir nedaudz tālākā nākotnē arī piešķirt stipendijas studentiem, kuri studē militārās zinības.

Tuvāka informācija par J. Ducenu: www.ducens.lv.

Mārtiņš Tarlaps

Jāņa Ducena piemiņas fonda valdes loceklis

martins.tarlaps@gmail.com
      Atpakaļ
Ģertrūdes iela 123, Rīga, LV-1009, Latvija

Logo (+371) ‪26403312
Logo vecakais@austrums.lv